חנה ומשה עוואד - עובדיה

עדותה של אורה עובדיה, אחותה של מזל:

הוריי, חנה ומשה עוואד – עובדיה זכרם לברכה, עלו לארץ מתימן בשנת 1949 ונשלחו למחנה עולים בעין שמר, לאחר מכן היו זמן קצר במושב אליכין ואז הגיעו למעברת קריית אונו. בתאריך 10/12/1951 ילדה אמי את אחותי מזל עוואד, ילדה בריאה ויפה. כשמזל הייתה בערך בגיל 11 חודשים, היא הרגישה קצת לא טוב, סבלה משלשולים וחוסר תיאבון. אמי לקחה אותה לבית החולים הממשלתי בפרדס כץ ושם החליטו לאשפז אותה למהלך הלילה ושלחו את אמא שלי חזרה למעברה. למחרת, כשאמא באה להיות עם מזל, נאמר לה בבית החולים שהילדה נפטרה. הוריי לא ראו גופה ולא מסרו להם את סיבת הפטירה ולא תעודת פטירה. רק ביקשו מהם לשלם עבור קבר ומצבה למזל ונתנו להם ציון של קבר.

אמי לקחה את זה קשה מאוד ולא הבינה איך ביום אחד הלכה לה הילדה שרק סבלה משלשולים. היא בכתה והתאבלה כל השנים.

ברבות השנים, הגיע צו גיוס למזל ואני זוכרת שהייתי ילדה קטנה כשהגיעו לבית שלנו נציגים מהצבא כדי לגייס את מזל. אמא אמרה להם "מה אתם עושים פה? הילדה נפטרה כשהייתה תינוקת" הם התנצלו והלכו.

כל השנים האלה פקדנו בכל שנה את הקבר של מזל, כביכול, בבית העלמין בקריית שאול בתל אביב, אבל אמא כל הזמן הרגישה שמשהו לא בסדר. שלקחו לה את הילדה. כל השנים האלה קונן בה הספק.

לי נדלקו כמה נורות אדומות במהלך השנים, אחת כאשר הגיע צו גיוס למזל. אם היא נפטרה אז איך מגיע על שמה צו גיוס? בנוסף, לפני שאמא נפטרה הייתה לה מטפלת שהצמדנו לה. כמה ימים לפני שנפטרה, המטפלת יצרה איתי קשר טלפוני ואמרה לי אורה, אמא כל הזמן צועקת שלקחו לה את הילדה. אומרת "לקחו לי את הילדה" למה היא מתכוונת? גם זה נתן לי עוד פוש ללכת ולחקור את נושא הפטירה כביכול של אחותי מזל.

לפני כשנתיים וחצי הוצאתי מהארכיון הממשלתי את רישיון הקבורה, לאחר מכן ניגשתי למשרד הפנים כדי לנסות ולהוציא תעודת פטירה. קיבלתי שם תשובה שלא ניתן להוציא תעודת פטירה כי לא מופיע שמזל עוואד נפטרה. הצלחתי להוציא תעודת לידה בדיעבד. כל הזמן ניסיתי לדלות מידע מכל מקום שהייתי בו. פעם ניסיתי אפילו לבקש עזרה מפקידה בביטוח לאומי שישבתי אצלה בעניין אחר לגמרי.

אני חיה בתחושה שאין לנו באמת סגירת מעגל והאמת לא ידועה לנו. אם מזל נפטרה למה קיבלנו צו גיוס על שמה ולמה באו נציגי צבא לגייס אותה? ואם היא נפטרה למה אין אפשרות להוציא תעודת פטירה? מה יש בקבר הזה שעלינו אליו כל שנה? היכן היא? אנחנו זקוקים לעזרה וצמאים למידע ולפרטים אודותיה.

כל השנים האלה פקדנו בכל שנה את הקבר של מזל, כביכול, בבית העלמין בקריית שאול בתל אביב, אבל אמא כל הזמן הרגישה שמשהו לא בסדר. שלקחו לה את הילדה. כל השנים האלה קונן בה הספק.אמא כל הזמן צועקת שלקחו לה את הילדה. אומרת "לקחו לי את הילדה" למה היא מתכוונת?